Опубліковано 2коментарі

Pinus maximartinezii сосна Мартінеса(Максімартінез)- маловідома кедрова сосна.

Днями пощастило мені отримати насіння сосни Мартінеса (Максимартінеса) Pinus maximartinezii від Андрія з Нідерландів. Насіння цієї кедрової сосни досить велике, більше кедрових Арманди і Корейської, в 3 рази товщі насіння кедрової сосни Джерарда. Шишка Мартінеса велика – від 15 до 30 см. Довжина, а саме насіння має 20-35мм.Довжина. Залежно від місця зростання колір хвої змінюється від темно зеленого до яскраво блакитного. Тому в деяких зарубіжних статтях сосну “Максимартінес” називають “Блакитною сосною” Висота дерева в дикій природі до 15м. Також можна сміливо віднести цю сосну до довгохвойних – довжина хвої становить до 18см.
сосна мартинес главная хвоя мартинесаМартинеса s-l500
Цікаву інформацію отримав, коли відкрив інтернет у пошуках інформації цієї сосни! Причому здивувало все – від вартості насіння до популяції. Виявляється загальна приблизна кількість сосни Мартінеса по всьому світу всього до 10 тис. дерев! Наприклад, у штаті Секатекас у Мексиці на площі 400га. чисельність дорослих особин всього 2-2,5 тис штук, що знаходяться на висоті від 1660 до 2500 м над рівнем моря в основному на вулканічних ґрунтах.
Сосна Мартінеса (Максимартінеса) Pinus maximartinezii (1964 Jerzy Rzedowski) – 15 м. висоти, з гладкою блідо-сірою корою в молодості потім переходить в лускату сіро-коричневу. Хвоя темно-блакитна в пучках по 5 шт. з білими смугами на внутрішніх поверхнях та глянсовою зеленою зовнішньою поверхнею. Насіннєві конуси (шишки) величезні, масивні та маятникові на дивовижно тонких квітконосах довжиною 1 – 3 см і товщиною всього 6-8 мм. Вони мають овально-циліндричну форму: 15-30 см. товщини від 10-12, спочатку зеленого кольору, дозрівають блідо-коричневі. Вага однієї зеленої шишки до 2 кг. Конуси (гулі) дозрівають у серпні, близько 27-28 місяців після запилення- незвичайно довгий період, це означає, що отримати врожай можна всього1 раз на три роки. Насіння має 20-35мм.довгі.Насіння найбільше з усіх сосен. Ще одна особливість – насіння сосни Мартінеса не випадає з шишки навіть при повному дозріванні. Насіння може вийняти з шишки птиці, їхня участь у природному розмноженні сосни Мартінеса важлива!
В даний час Pinus maximartinezii під загрозою зникнення.

шишка мартинесамартинеса 3 мартинеса 2 мартинеса 4

На другому фото ліворуч насіння кедрової сосни Джерарда, праворуч-Мартінеса
Остання фото- підготовка до висадки насіння в таблетку Джіффі.
Основна локалізація сосни – Мексика: Дуранго та Сакатекас у горах Сьєрра-де-Моронес. Саме Сакатекас (його нетрі) став місцем відкриття цієї сосни в 1964 році мексиканським ученим Jerzy Rzedowski, який побачив випадково насіння на місцевому ринку – їх продавали як горіхи для їжі.
В даний час насіння не використовують в їжу, його успішно продають по всьому світу для популяції та відновлення – вартість одного насіння від 0,7 євро, саджанця 1м. висоти – 450 євро. Сосна під зникненням та природною охороною Мексики, кожен саджанець охороняється не лише від пожеж, а й вирубування. Щорічно відбувається очищення нижніх ярусів гілок від лісових пожеж. Місцеві добре заробляють на збиранні горіхів, заважаючи цим природним відновленням виду. Робилися спроби штучного розведення цієї сосни, проте позитивного результату це не дало. У світі мало розплідників і навіть ботанічних садів, що мають хоча б 1 екземпляр Pinus maximartinezii.

мартинеса 5 мартинеса 6 мартинеса6

Перед Вами фото процесу посадки насіння сосни Мартінеса та розміщення в контейнері системи пророщування насіння.
Цей вид привертає велику увагу в останні роки через його обмежений природний розподіл. Зона проживання 9 і 10. У нас може використовуватися як діжкова та оранжерейна рослина.
Цікавість колекціонерів як рідкісна декоративна кедрова сосна з найбільшими горіхами.
В даний час деякі фірми намагаються розповсюджувати через інтернет насіння Мартінеса, проте з урахуванням високої вартості доставки з Мексики та вартості самого насіння, відсутності інформації щодо її пророщування реальні саджанці цієї сосни в європейських розсадниках відсутні.
Моєю компанією “Екомаліна” зроблено спробу змінити ситуацію – 6 потенційних горіхів ми помістили в торф’яну пігулку Джиффі форестри 50мм попередньо вимочивши у воді на 2 доби. Таблетки переміщені в систему вегетації та пророщування насіння. Приблизний час очікування проростання насіння – 30 діб.
За структурою шкірки насіння Мартінеса є певна схожість із насінням сосни Арманда. Армандою я займаюся більш ніж 5 років успішно пророщуючи її з насіння. Насіння Мартінеса мають також досить товсту шкірку, можливо, також потребує стратифікації. Тому, враховуючи 9 і 10 зону природного зростання (+1С найнижча короткочасна температура) відсутність негативної температури не приносять бажаних результатів у природному пробудженні насіння. Досі немає чіткої інструкції щодо пророщування насіння цієї сосни. Я цікавився у колег зі США та Європи, але, на жаль, чітких інструкцій немає.Мабуть, сходи, що отримали, з насіння сосни Мартінеса, щасливчики випадку.
Ще є цікавий факт:
У 1972р. вченими проведено множинні експерименти з щеплення методом у бічний зріз на P. pinea та P. Armandii. Pinus armandii довів свою кращу сумісність з трансплантатом P. maximartinezii. Хоча досі отримані результати щеплення сосни Мартінеса лише «умовні», стало відомо, що представники євразійських кедрових сосен P. siberica, P. koraiensis та P. Cembra можуть також бути сумісні з Мартінесом поряд із соснами Пінеа та Арманда! Це дає чималі сподівання. Можливо, через кілька десятиліть ми зможемо акліматизувати цю рідкісну сосну у нас, як ми зробили це з Армандою, поникаючою, юнаньською, густою і продовжуємо робити з Роксбурга і кедрової Джерарда! На Ваш подив фото нашого 2-річного саджанця сосни Максартінеза нашого клієнта.

З повагою Варениця Олександр
компанія “Екомаліна”, Україна.
4 грудня 2018 року!
Стаття авторська. Копіювання заборонено!

 

Часто купують

Розпродаж

Новинки

2 коментарі до “Pinus maximartinezii сосна Мартінеса(Максімартінез)- маловідома кедрова сосна.

  1. Здравствуйте, есть семена сосны Мартинеса в продаже?

    1. Спасибо за Ваш интерес настоящего профессионала! В настоящее время мы ищем возможность получить семена самых редких сосен мира – это Pinus squamata,pinus maximartinezii. Надеемся в ближайшем будущем это получится у нас!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *