Опубліковано Залишити коментар

Розмноження сосен. Методи.

Розмноження сосен. Методи.
На ринку декоративних рослин України хвойні завжди мали особливий статус, зумовлений високою ціною. Так само дешеве дерево у 3-річному віці коштує не менше 120 гривень, що стосується сортових сосен – то це від 300 гривень за трирічний саджанець. Таку вартість мають сосна Гімалайська, Джерарда, горна сосна пуміліо, сосна поникаюча, сосна Роксбурга, м’яка сосна і багато інших з каталогу насіння компанії «Еко малини». Але останнім часом навіть звичайна сосна Pinus sylvestris тримає в ціні – це понад 30 грн. за 3 річний саджанець, хоча пряме її використання як матеріал для щеплення (щепи). Цінова політика садових центрів на хвойні рослини сприяє розведенню соснових дерев, користуючись дачною або садовою ділянкою. І багато спроб, я впевнений, обов’язково будуть успішними!
Отже, розглянемо чотири способи вирощування сосни.
1. Насіннєве розмноження. Посів насіння.
2. Живцювання
3. Щеплення
4. Мікроклональне розмноження
Статья-1-320x568 Статья-5-320x426 Статья-4 Статья-3-320x568
Посів насіння.
Насіннєвий спосіб розмноження хвойних – один із найпростіших способів розмноження сосни. Схожість насіння сосни становить не менше 70%. Це гарний показник. Саме таким методом ми вирощуємо понад 10 тис. сосен на рік.
Насіння сосни містить велику кількість масел і швидко втрачає схожість, тому дуже важлива якість насіння – свіжість та зберігання. В Україні, крім деяких лісгоспів, не так багато підприємств, які займаються збиранням шишки та переробкою насіння. До того ж пропозиції обмежуються сосною чорною, звичайною – основні донори репродукції лісу. Не завжди використання в садовому господарстві на власній ділянці цих двох сортів буде виправдано через швидкість зростання та величезні розміри. Навіть у нас саджанці цих сортів мене популярні. Раціональне використання їх – це підщепа для дорожчих сортів. Чимало профільних приватних фірм в Україні, які займаються вирощуванням саме підщепи, обчислюючи продуктивність у кілька тисяч шт. на рік.
Насіння більшості сортів сосен не вимагають стратифікації (це не ставитися до кедрових сосна) і достатньо провести передпосівну знезаражувальну обробку насіння і вимочуванні у воді до 24 годин.
Передпосівна підготовка насіння сосни з твердою оболонкою.
     Скарифікація для насіння кедрових сосен — це порушення щільних і непроникних покривів насіння, що перешкоджають його набуханню та проростанню. У природних умовах цей процес здійснюється за рахунок роботи ґрунтових мікроорганізмів та обробки насіння при перетравленні їжі тваринами.Часто, прогулюючись у листяному лісі, можна зустріти хвойне дерево – сосну, тис чи інше. Як воно сюди потрапило, запитуєш себе. Відповідь проста – за допомогою птахів. Саме вони мимоволі беруть участь у процесі передпосівної підготовки насіння.
Найбільш прийнятними способами є дбайливе перетирання насіння з піском або протрушування насіння в банці, викладеної зсередини наждачним папером. Для цієї техніки є спеціальні машини, але такої я ще не зустрічав.
Обов’язкову скарифікацію слід проводити лише великому насінню із щільними покривами і лише безпосередньо перед посівом. Завданням цієї процедури є руйнування щільної шкаралупи горіха. Є ще один непоганий спосіб руйнування твердого покриву шкаралупи – це вимочування на 30 хвилин у концентрованій сірчаній кислоті. Після такої жорстокої операції насіння обережно промивають у проточній воді, висівають або стратифікують. Працюючи з кислотами потрібна особлива обережність.
Ні скарифікацією, ні обробкою кислотними середовищами ми не користуємося. Перевірений спосіб найбільшої схожості насіння – це витримка в холодному середовищі 3-4 місяці, зазвичай на нижній полиці холодильника в домашніх умовах та ретельне вимочування зі змінними температурними режимами.
Пам’ятайте, що торішнє насіння кедрових сосен сіяти вже не варто через маленьку схожість. Тому купувати насіння кедрових сосен потрібно починаючи з листопада, коли відбувається збирання врожаю по всьому світу і не намагайтеся це робити на сайтах кулінарних компаній. Свіже насіння кедрових сосен має схожість всього 60%. Але, іноді, відсоток схожості більше 80%.Тому сіяти старе насіння і сподіватися на диво не варто.
Щодо вирощування з насіння: справа дуже клопітна, яка потребує знань та практики. Згадую перші наші невдалі спроби – це до 70% випаду за 1 добу. Тому, щоб уникнути «не приємних» ситуації, знайомтеся з технологією та агротехнікою.
  ¦Стратифікація кедрових та деяких інших сосен — це спосіб, що застосовується для насіння із затримкою розвитку зародка, для пробудження якого потрібен тривалий (іноді до 2 років у природі) період з рівною температурою та вологістю. Насіння багатьох хвойних стратифікація життєво необхідна.
Стратифікація буває холодною, теплою або комбінованою, залежно від походження рослин. Насіння південних видів потребує теплої стратифікації, північних — холодної. Насіння рослин помірного клімату, що дозріває в середині літа, потребує комбінованої стратифікації, тобто спочатку теплої, а потім холодної. Температура, коли проходить процес, — єдине принципове відмінність методик.
Більшість сортів сосен, крім кедрових, не вимагають стратифікації, а лише охолодження на незначний час за температури 0-5 С тепла.
До цих сосна додаю також сосну кедрову Джерарда – проклювання відбувається після вимочування на 14 добу. У більшості випадків наші клієнти отримують від нас насіння, що пройшло попередню підготовку. Щокварталу ми перевіряємо схожість насіння у лабораторії. Надаємо сертифікати радіологічних та посівних якостей.
Умови для ефективного проходження стратифікації – рівні температури, поглинання вологи насінням, гарна аерація субстрату та тривалість процесу (зазвичай від 1 до 6 місяців). Тільки за дотримання цих умов у насінні відбуваються зміни, які готують проростання.
Для стратифікації невеликих партій насіння сосен у домашніх умовах рекомендується наступна методика:
• Насіння при необхідності скарифікують.
• Потім перемішують із вологим субстратом у співвідношенні не менше ніж 1:3. Найкращий субстрат – це чистий великий пісок або суміш піску з верховим торфом або перетертим мохом сфагнумом. Найкращим матеріалом є агроперліт.
• Дрібні партії насіння доцільно висівати безпосередньо в горщики (торяні таблетки) або касети для розсади і стратифікувати в них до перенесення в тепле приміщення для проростання. Торф’яна суміш для посіву має бути чистою, легкою, без бур’янів – верховий торф 60%, агроперліт 40%.
• Протягом усього періоду до проростання насіння необхідно час від часу переглядати, перемішувати, а при тривалій стратифікації змінювати субстрат і промивати насіння.• Дуже уважно потрібно ставитись до підтримки помірної вологості субстрату: підсушування зупиняє процес «дозрівання» зародка і може викликати «вторинний спокій», з якого важко вивести насіння. Зайве зволоження субстрату небезпечне ще більше, тому що призводить до загнивання насіння.
Після закінчення стратифікації насіння витягають із субстрату і висівають відповідно до вимог. У торф’яні пігулки Джиффі Форестрі для лісових культур ми висіємо насіння кедрових сосен – це 20% від загальної кількості соснового насіння, решта 80% – у парниках або лотках.
    Снігування — це не завжди ефективний, але дуже простий метод, розроблений для пророщування насіння, яке не потребує ні тривалого холодного, ні теплого періоду «дорозвитку» зародка. Суть його в тому, що насіння висівають у ящики та виставляють на зиму під сніг. Навесні посіви переносять у помірно теплі парники або вкопують у ґрунт аж до проростання. Метод застарілий та неконтрольований – часом буває повна відсутність снігу протягом місяця. До того ж насіння може бути легкою здобиччю гризунів. Метод ефективний до великих партій великого насіння листяних – жолудів, волоського горіха, каштану.
Такий метод нашою фірмою не використовується. І навряд чи хтось із вас купуючи дороге насіння, ризикуватиме – клімат останніми роками різко змінився.
Є ще цікавий спосіб передпосівної підготовки насіння – Барботування – це пропускання насіння через бульбашки повітря у воді.

Така підготовка насіння видаляє шар, що затримує зростання насіння. Завдяки цьому методу, підвищується відсоток схожості, важкосхідного насіння випереджаючи термін схожості на 6-7 днів.
Метод хороший, можна застосовувати у домашньому користуванні за наявності акваріумного компресора повітря.
 Черенкування
Сосна відноситься до рослин, що важко укорінюються, це означає, що їх дуже важко або майже неможливо розмножити живцюванням. Дерева, які потрапляють до цієї категорії, — сосна, ялина, ялиця.Не обирайте цей метод.
Є й економічні причини. Укорінені живці багатьох хвойних ростуть занадто повільно, тоді як щеплені рослини ростуть набагато швидше. Це означає, що професійні агрономи на комерційних розсадниках віддають перевагу саме щепленню.
На багатьох соціальних інтернет ресурсах величезна кількість відео блогів про вкорінення хвойних рослин, що важко укоріняються, зазвичай показані лише початкові етапи, а результату немає. Його і не буде, тому що в домашніх умовах, із застосуванням укорінювачів купленими в магазині «Сад. Город», результат буде нульовим.
Спеціальні температурні режими з точним контролем вологості та підігрівом субстрату, а також застосуванням профі укорінювачів типу Різопон можуть сприяти хорошому результату. Але знов-таки, якщо врахувати тривалість укорінення черешка сосни, то такий проект буде як мінімум фінансово нерентабельним.
Як проходить живцювання.
Використовуючи гострий, добре ріжучий інструмент (ніж або секатор), зрізують короткі гілочки, близько двох третин від верхівки вибраної втечі маткової рослини. Вибирайте ці пагони ретельно.Не треба вибирати сильні лідируючі пагони. Зріжте або відірвіть «з п’ятою» бічні пагони від стволика пагона. Звичайно, черешок сильно варіюватиме в довжину, залежно від розмірів і форми материнської рослини. У карликових і рідкісних форм, при економії матеріалу, він може бути всього 2-3 см завдовжки, у той час як у більш високих зразків живців може досягати 20 см – у кипарисовиків можуть давати коріння і такі великі живці. Але звичайні розміри – близько 10 см або трохи менше. Маленькі бічні відгалуження з нижньої третини материнської живці можна не брати.
Зануріть основу кожного живця в порошок або рідину з ростовою речовиною. Використовуйте силу гормонів залежно від ступеня здеревнення ваших живців та пори року. Чим більша зодревлення, тим сильніші потрібні гормони росту. Посадіть живець у парник, заглибивши похило на 1-2 см. Живці садять рядами. Потрібно дивитися, щоб їхня верхівка не торкалася кришки парника. Живці краще не втикати, а спочатку зробити невелику дірочку паличкою або олівцем. Потім туди помістити держак і акуратно притиснути пальцями. Коли ви розмістили всі ваші живці і заповнили парник, можна сприйняти їх фунгіцидом, щоб запобігти загниванню і накрити кришкою. Щільне покриття особливо важливе спочатку, коли живці легко можуть зав’янути. Якщо ви вкорінюєте рослини взимку в приміщенні, то нижній підігрів (хоч би до 16-18 °) буде дуже корисним. Як тільки живці почнуть утворювати коріння, парник можна починати провітрювати, піднімаючи на деякий час кришку.У наших умовах наприкінці серпня — на початку вересня живці, що вкорінилися, можна висадити на постійне місце або перевалочний горщик.
Щеплення.
Дуже незвичайний, маловідомий метод щеплення кедрових сосен насінням буде цікавим для загального розвитку.
Щеплення проростаючим насінням кедрів сибірського та корейського на сосну звичайну
Спосіб щеплення проростаючим насінням можна з успіхом використовувати для щеплення кедрів на сосну звичайну з метою, по-перше, прискорення росту кедрів, що повільно ростуть, і, по-друге, отримання вегетативних гібридів.
Підщепою-ментором служать молоді сіянці сосни від 3 до 5 років, а для щепи використовується проростає насіння кедра в досім’ядольному стані. У цей період рослина не потребує джерел їжі з боку. Воно харчується за рахунок ендосперму (поживної речовини) насіння. При щеплення проростаючим насінням запаси поживних речовин використовуються не тільки для розвитку зародка, але і для зрощення щепи з підщебою, що значно полегшує приживаність щеплень.
Насіння кедра попередньо стратифікують з розрахунком, щоб початок проростання насіння збіглося з початком весняного руху соку у майбутніх підщеп-менторів. Коли насіння наклюнеться, їх поміщають корінцями вниз у середу з вологого моху. Це необхідно для отримання прямих проростків насіння, яке дуже зручне для щеплення.
Щеплення кедрів насінням, що проростає, можна проводити в два періоди — навесні і влітку. Однак кращі результати зрощення щепи з підщепою все ж таки виходять навесні, в період руху соку, коли кора на підщепі легко відокремлюється.
Для зрощення кедрів з сосною застосовні способи щеплення:
під кору стебла;
у розріз верхівкової нирки;
у розщеп торішньої втечі, з видаленням верхівкової бруньки.Для щепи беруть проростаюче насіння кедра, коли підсім’ядольне коліно його досягне 1-2 см, крім корінця, і роблять бритвою косою зріз через підсім’ядольне коліно і корінець.
На підщепі-менторі роблять ножем під гострим кутом до деревини напівмісячний Т-подібний розріз кори. Такий розріз, на відміну від перпендикулярно спрямованого до деревини, не дає підлоги підсім’ядольного коліна проростка при його обв’язуванні гумкою.
Вставлений під кору проросток ретельно обв’язують гумкою та обмазують садовим варом. Однак ці щеплення надалі виявилися мало життєвими, оскільки розріз, зважаючи на інтенсивне зростання втечі, н

прививка семенами сосны кедровой
Найвідоміший прийом – це щеплення в розчеп.
Для отримання низькоштамбової плодоносної форми сосни потрібно прищепити на молодому сіянці живець з дорослого плодоносного дерева (30-50 років), причому для отримання чоловічих екземплярів потрібно брати живець з пагонів, на яких щорічно з’являються тільки пильовики. Для отримання жіночих екземплярів треба брати живці з пагонів, у яких утворюються лише шишки.
Щеплення робиться способом розщеп верхівкового пагона. Техніка щеплення дуже проста: горизонтальним зрізом видаляють верхівку втечі, що служить підщепи, після чого робиться довгий (до 1,5 см) поздовжній розщеп стебла. У нього вставляється клиноподібно загострений черешок з розрахунком, щоб кора черешка хоча б у невеликій частині збігалася з корою підщепи. Місце щеплення обв’язується резинкою та обмазується садовим варом.

Щеплення в бічний розчеп
Кращий спосіб щеплення – щеплення серцевиною живця на камбій підщепи. Для щеплення вибирається черешок рівної або меншої товщини в порівнянні з підщепою в місці передбачуваного щеплення. Живець слід укоротити до 4-6 см, хвою з нього видалити (за винятком 4-5 пучків біля нирки, бажано – з одного боку, які слід залишити, але вкоротити наполовину). На втечі підщепи (не обов’язково 1-річному, можна і на 2-3-річному) у місці передбачуваного щеплення обрізають хвою на ділянці завдовжки 10-15 см.
Гострим ножем на живці робиться поздовжній зріз так, щоб він починався відразу під ниркою, протягом 3-4 мм довжини черешка заглиблювався до серцевини, на більшій частині довжини черешка йшов паралельно поверхні по центру серцевини, а в нижній частині протягом 5-6 мм закінчувався одностороннім клином. На підщепі робиться зріз смужки кори по камбіальному шару, не зачіпаючи деревини. Це просто: треба перерізати м’які тканини, а коли лезо впереться в деревину, вести зріз паралельно їй. Центральна частина зрізу має бути матово-білою, слизькою на дотик від пошкоджених клітин камбію. Якщо поверхня зрізу зелена або біла, але суха, значить, ви не дісталися камбію і ваше щеплення не приживеться. І тут слід поглибити площину зрізу. Довжина зрізу на підщепі повинна відповідати зрізу на живці. Один маленький секрет: зріз на підщепі краще робити з північного боку. Живець накладається на оголений камбій так, щоб зріз черешка повністю покривав зріз на підщепі.
Після місця щеплення потрібно дуже щільно зафіксувати, притягнувши два компоненти щеплення один до одного. Найкращий матеріал для обв’язування – спеціальна гумка для щеплень, яка саморуйнується через 2-4 місяці. Нею слід дуже щільно і рівномірно по всій довжині примотати живець до підщепи. При накладенні обв’язування компоненти щеплення стискаються великим і вказівним пальцями лівої руки, а фіксація обв’язування фіксує стиск

прививка-кедра-в-расщеп-подвоя
прививка под кору
Догляд за щепленими саджанцями включає такі роботи: зняття обв’язки, обрізання вершини підщепи, формування крони. Зняття обв’язки потрібно проводити через 30-40 днів після щеплення робіт. При передчасному терміні зняття обв’язки можливе велике відпадання щеплень. Тому перед масовим зняттям обв’язки необхідно перевіряти міцність зрощення щепи з підщепою. Не можна допускати і пізніше зняття обв’язки, оскільки можуть утворитися сильні перетяжки, особливо на потужному підщепі, які затримують надходження поживних речовин до щеплення і призводять до її загибелі. Обрізання підщепи “на шип” слід проводити після того, як щеплений живець рушить у зріст. Зазвичай це робиться одночасно із зняттям обв’язки.
Після обрізки бічні гілки підщепи прагнуть перерости щеплення і «заглушити» його. У зв’язку з цим поступове видалення бічних гілок підщепи є обов’язковим заходом. На другий рік необхідно видалити у верхній мутовці підщепи пагони, які можуть обігнати щеплення. У мутовок, розташованих нижче місця щеплення, слід укоротити найрозвиненіші пагони на 1-2 річні прирости. Повне видалення гілок у мутовок, що розташовані нижче щепи не рекомендується

клонирование

Мікроклональне розмноження
Сучасна наука може клонувати все, що завгодно, включаючи людину. З будь-якої живої клітини будь-якої рослини вона, тим більше, може “побудувати” цілий організм. Однак у практичному сортовому рослинництві як і широко застосовуються лише вкорінення живців і щеплення.
Наука досягла таких висот, що для вирощування мільйонів однакових дерев достатньо взяти один лист, гілочку або бруньку. Питаннями клонування дерев займаються у багатьох країнах світу. Такий спосіб дозволяє виділити та зберегти генофонд найбільш цінних деревних порід, а також створити ліси на його основі.
2003 року в Самарській області Росії проводився експеримент із клонування дерев – сосен. Клоновані сосни, за оцінками фахівців, відрізняються красою та вдвічі швидше відновлюють чисельність хвойних лісів. Наведено приклад клонування кедрової сосни: на відміну від звичайних сосен, які починають приносити шишки через 15-20 років, у клонів шишки з’являються у 2 рази швидше. Вже через 8 років можна використовувати насіння клонованих сосен для розведення нових дерев:
Клони дерев створюють за допомогою пагонів – прищеплюють нирку.
Все відбувається навесні чи наприкінці зими. Для цієї мети беруться живі гілки з нирками, що покояться. Заготовлений матеріал потрапляє до лабораторії. Тут із нирок виганяють пагони з листям, яке використовують у подальшій роботі.
На другому етапі частини рослини, іменовані тепер експлантами, поділяють на шматочки, стерилізують за допомогою спеціальних розчинів – перекису водню, нітрату ртуті, спирту та інших і поміщають у живильне середовище.Культуральні судини з рослинним матеріалом поміщають у кліматичну кімнату. У сприятливих умовах експланти розростаються і дають початок калюсній тканині, в якій починають формуватися мікропагони. В окремих випадках пагони розвиваються безпосередньо на фрагменті рослинної тканини. Потім мікропагони відокремлюються і поміщаються в окремі судини з живильним середовищем. У разі сприятливих умов культивування мікророслини ростуть і розвиваються, після досягнення певних розмірів їх можна розділити на кілька мікрочеренків, кожен з яких дасть початок нової мікророслини.
Так можна робити безкінечно. З однієї баночки з мікророслинами, посадженими в січні, до грудня можна отримати від 35 до 100 тисяч і більше мікрочеренок, які будуть готові до висадки у ґрунт. Таким чином, при мікроклональному розмноженні кількість мікросаджанців зростатиме дуже швидко, в геометричній прогресії. У цьому полягає його основна перевага перед звичайним розмноженням вегетативним. Мікроклональне розмноження найбільше застосовується у разі, коли необхідні обсяги посадкового матеріалу становлять десятки і сотні тисяч і є його дефіцит.
Цей метод не доступний для звичайних садівників і дуже дорогий взагалі, але, безумовно, це проект найближчого майбутнього. Вже зараз на територіях багатьох країн світу зростають клоновані ліси.
На завершення цієї статті згадую початок роботи нашої фірми – збирання шишки кедрової сосни, просушування на батареї на кухні, радість першим насінням, а потім сходам.Зараз ми обчислюємо насіння десятками кілограмів і тисячами саджанцями, є унікальною компанією, що представляє рідкісне насіння сосен і саджанців. Завзятість і працю зробили свою справу.
Всіх з наступаючим Новим роком!
Варениця Олександр Сергійович
Компанія «Еко Малина»
24 грудня 2017р.

Часто купують

Розпродаж

Новинки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *