Опубліковано Залишити коментар

Кипариси. За що ми їх любимо і чому не довіряємо?

Кипариси. За що ми їх любимо і чому не довіряємо?
Шановні мої читачі, «Еко Малина» запрошує Вас у світ хвойних рослин – незвичайно гарних кипарисів.
Маленьку передмову почну з однієї відомої картини.
Архангел Гавриїл стає навколішки в саду Діви, ( Лука 1.26-38) яка отримує його звістку і дізнається, що вона обрана, щоб народити Сина Бога. Картина Леонардо да Вінчі “Благовіщення” написана в 1472-1475 році зберігається в музеї Флоренції. Саме ця перша самостійна картина майстра розкриває дивовижний краєвид Тоскани.
Багато вчених стверджують, що на задньому плані зображені кипариси.
Вважається, що кипарис – символ Тоскани

45537
В Італії є багато цікавих пейзажів, що збереглася до цього часу, одним з них з використанням кипарисових дерев – це під’їзна дорога до будинку, де з обох боків посаджені свічкоподібні кипариси. Понад 1 000 років кипарис – нерозлучний супутник кожної церкви, монастиря території Тоскани.
кипарис італійський С
XIV століття струнке дерево з’являється в пишних садах вілл, заміських маєтків дворян та купців Флоренції, змінюючи концепцію його застосування, що дійшла до наших днів.
Вважається, що кипариси потрапили до Італії з Греції. Всім нам відомий міф Стародавньої Греції «Кипарис», мабуть, з того часу він отримав прізвисько сумного дерева. Як не дивно, японці досі дотримуються цієї думки, саджаючи кипариси на цвинтарях, вважаючи кипарис символом життя душі після смерті і в той же час, деревом юності, грації та шляхетності.
кладбище
Не тільки японці садять кипариси на цвинтарях, яскравим прикладом того є місце поховання “Хосе Марія Асель Франко Герреро”, туристичне місце також належить і живим, оскільки ті, що побували тут, вже ніколи не забувають його.
Цвинтар міста Тулькан – пам’ятка Еквадору на тлі кипарисів. Сан-Мігель де Тулькан (провінція Карчі), розташований на висоті 3 000 метрів над рівнем моря, є найбільш високогірною провінційною столицею Еквадору. Але це також місце знаходження вельми і вельми специфічної пам’ятки: цвинтаря Хосе Марія Асель Франко Герреро, де можна побачити скульптури з найдавнішого кипарису, який є в Еквадорі.
Давньогрецький письменник-сатирик Лукіан писав про кипариси, що ростуть у саду біля храму Афродіти на острові Родос: «стояли ті, які плодів не приносять, але яким краса замінює плід: кипариси та платани до неба заввишки…».
Дуже часто кипарис згадується у біблійних оповіданнях. Вважається, що ці дерева ростуть у раю. У монастирі Омодос на Кіпрі зберігається хрест із часткою Істинного Хреста Господнього.
На Кіпрі кипарис практично священне дерево, яке охороняється державою. Зрубати кипарис у себе у дворі схоже на злочин. За однією з версій назва острова походить саме від цього дерева.
Можно ли не влюбиться в этот пейзаж

Чи можна не закохатися в цей пейзаж?
Деревина кипарису відрізняється довговічністю, тому що вона не гниє. Багато старовинні картинні рами та самі шедеври, зроблені з цього міцного дерева, збереглися до нашого часу в ідеальному стані. Ці дерева доживають до 3 і більше тисяч років. Саме тому кипариси вважають у багатьох країнах деревом нетлінності.
В Україні кипарис добре почувається в Криму. Кримські кипариси – прибульці з Греції. Вперше ці дерева з’явилися ще в античні часи, але згодом, а точніше наприкінці XVIII століття, вони були у великій кількості завезені з прекрасної Еллади за наказом найсвітлішого князя Григорія Алексадровича Потьомкіна. У Криму на Південному березі росте «Пушкінський» кипарис посаджений у 1808 році. Для шанувальників пушкінського генія “Пушкінський кипарис” – дерево воістину святе, до нього на уклін щороку приїжджають сотні людей з різних куточків світу. А багато хто з них впевнений, що душа поета живе в цьому кипарисі досі. Під час 3 тижневого перебування в Гурзуфі талановитий письменник не переставав щодня милуватися красою цього дерева.

2895
Сьогодні кипарису особливо багато в таких країнах як Іспанія, Франція та багато інших континентів. Вироблено дуже багато садів з використанням цього дерева при санаторіях, готелях, у паркових посадках. Багато людей відзначають таку особливість цих дерев як чудова енергетика та оздоровчі якості, рослина знімає втому, депресію, стрес, допомагає повернути гарний настрій.
Які корисні, лікувальні властивості має кипарис? Енергетика кипарису. Чим корисний кипарис? Цілющі властивості кипарису.

кипарис масло
Як цілюща рослина кипарис застосовувався ще давніми (ассірійцями, Гіппократом, Галеном) при крововиливах, кровоточивих яснах, варикозному розширенні вен, м’язових судомах. Його смолу та насіння використовували в Стародавньому Китаї для продовження життя даоських магів. І в наші дні у багатьох країнах кипарис популярний як ароматична та лікарська рослина.
У китайській медицині плоди вживали стимулювання роботи печінки. У середні віки під час епідемій на перехрестях доріг спалювали запашні гілки кипарису, ялівцю та лаванди. Єгиптяни, оцінивши міцність деревини кипарису, виготовляли з неї саркофаги.
Летчі фітонциди кипарису знезаражують повітря від хвороботворних мікроорганізмів (на 40-50%), надають особливо цілющу дію при хронічних захворюваннях легень. . Кажуть, що під час цвітіння кипарису, ціни в готелях стають значно вищими.
Кипарисова олія здавна вважалася дуже цінною, а в Тибеті досі використовується як засіб, що очищає. Основні властивості кипарисової олії: в’яжуча; судинозвужувальну та тонізуючу вени протиспазматичну; зменшує потовиділення; антиревматичне; сечогінний; відновлююча загальна рівновага (особливо нервової системи); що регулює жіночий гормональний статус.Ефірна олія у ваннах (3-5 крапель олії, попередньо змішаних з 1/3 склянки молока, сироватки або розчину солі) та в аромалампі (4-6 крапель) забезпечує ясність думок, врівноважує емоційне тло.
Олія допомагає при розсіяності, відсутності концентрації уваги, нервових зривах, нестримному плачі, розтраті енергії, запобігає передчасному сім’явипорскування.
Вдихання кипарисового аромату купірує напади кашлю при кашлюку та бронхіальній астмі.
Має в’яжучу антисептичну, дезодоруючу дію на шкіру та волосся. Його рекомендують при жирній шкірі, вугровому висипанні, жирному волоссі, лупі, випаданні волосся.
Аромамасаж (загальний та певних зон), а також рефлексомасаж з кипарисовою олією (3-5 крапель на 10 мл базисної рослинної олії) дозволяють нормалізувати гормональний статус жінки, особливо в клімактеричному періоді, покращують стан при целюліті, сприяють нормалізації артеріального тиску. судин.
Кипарис (Cuprеssus) – у цей рід входять вічнозелені дерева та чагарники сімейства Кипарисові. Рослини з конічною або пірамідальною кроною в дикій природі поширені в субтропічному і тропічному кліматі по всій північній півкулі – у Середземномор’ї, у Криму та на узбережжі Кавказу, багато видів зустрічаються в Сахарі, Гімалаях, Китаї, також їх ареал широкою смугою проходить.
Це однодомні рослини. Запилюються вітром. Шишки визрівають на другий рік життя рослини.Чоловічі шишки – кулясті або округло-еліптичні, на короткій ніжці, глянсові, від коричневого до сірого кольору, висячі, величиною до 3 см. Жіночі шишки складаються з 10-14 лусочок, що покривають стрижень, з кількома семяпочками кожна. Після дозрівання лусочки набувають форми опуклих багатогранних щитків з рядами насіння на нижній стороні. Насіння 8-20 у кожному заплідненому щитку, коричневе, воно сплющене, вузько крилате. Сім’ядолі зазвичай 2.
На думку вчених кількість видів кипарису варіюється від 14 до 28. Деякі спірні категорії мають настільки малі популяції і є ізольованими, що існують розбіжності в їх класифікації як окремого виду або підвиду.
Отже, перший «красень» довгожитель – кипарис вічнозелений (C. sempervirens) або італійський кипарис, вічнозелене хвойне дерево родом з Південної Європи та Західної Азії. У своєму природному середовищі, як правило, росте в розлогій, відкритій горизонтальній формі (f. horizontalis). У культурі з часів класичних італійських садів Ренесансу. Дерево має правильну конічну форму, гілки щільно притиснуті один до одного, що сприяє утворенню щільної хвої.

кипарис итальянский

 

У перші три роки життя кипарис вічнозелений розвивається швидкими темпами і виростає на 1-2 метри, потім приріст істотно падає, а гранична висота 20-25 м (рідко 30) досягається тільки в 100 років. Загальна тривалість життя рослини становить до 2000 років.
Рослини цього виду дуже витривалі щодо посухи, витримують короткочасні морози, дуже добре формуються.
Кіпарис вічнозелений має виняткові декоративні якості, що зумовлюють його широке застосування в садово-парковому мистецтві. Найчастіше його використовують у невеликих групах по 3-5, рідко в одиночних та алейних посадках.
Насіння цього кипарису можете придбати у компанії «Екомалина»

Кипарис аризонський
К. аризонський (C. arizonіca) – єдиний вид, батьківщиною якого є південний захід Америки. Це дерево середнього розміру (заввишки 15-20 м), з конічною кроною і гладкою червонувато-коричневою корою, яка з часом стає волокнистою з плоскими гребенями. Листя лускаті, сірувато-або блакитно зелені, іноді сріблясті, розташовані протилежно парами і міцно охоплюють чотиригранні гілочки, мають неприємний запах при розтиранні.
Ось таке топіарне диво виконане з двох кипарисів – ліворуч кипарис аризонський, праворуч – італійський.
кипарис аризонский

Далі я розповім вам про кипариси довгохвойні – це гімалайський та кашмірський. Відмінною рисою цих дерев є подовжена хвоя, саме це виділяє їх з виду інших кипарисів.
К. гімалайський (C. torulоsa) – зустрічається в Гімалаях, деяких провінціях Китаю та В’єтнамі, де росте на висоті 1500-2500 м на вапняних субстратах. Це вічнозелене дерево з великою овальною ширококонічною короною, росте 15-25 м, зафіксовані екземпляри висотою до 45 метрів. Дерева цього виду не переносять тінь, утворюють колонії на чистих гірських схилах. Зростають досить повільно, природна регенерація дуже обмежена. Вирощуються на плантаціях у Китаї як джерело ефірної олії та якісної деревини.

Кипарис кашмірський (Cupressus corneyana) вважається найбільш витонченим видом кипарису. Дерево середньої величини з вузькопірамідальною кроною, утвореною піднятими основними гілками і довгими, тонкими, молодими пагонами, що поникають, надають дереву зовсім незвичайний вигляд. Здається, що на його крону накинуті ажурні, сизувато-зелені, завіси, що звисають. Під жарким сонцем його листя набуває інтенсивного сизого забарвлення. Кипарис кашмірський вимогливий до сонця, тому його використовують як діжкову рослину, або вкривають на зиму.

кипарис

Насіння гімалайських кипарисів у нас в каталозі!
Кипарис гімалайський Cupressus torulosa
Продовжуючи серію гімалайських рослин, хочу запропонувати і це унікальне.
Пишна хвоя досить повисла, що різко виділяє гімалайський кипарис від інших кипарисів.
Кіпаріс гімалайський (лат. Cupressus torulosa) – вічнозелене дерево сімейства кипарисових.
У природі росте в Гімалаях та Західному Китаї до висоти 3000 м над рівнем моря, де утворює ліси. Виростає на сухих вапнякових кам’янистих схилах з гімалайським кедром, ялиною, ялицею.
Кипарис гімалайський ажурне дерево Крона овальна або ширококонічна. Кора сіро-коричнева чи коричнева. Листя лускаті, тісно розташовані, тупі, темно-зелені.
Вирощується в одиночних посадках, групових композиціях. Пропоную вирощувати на ділянці як чудовий очисник повітря. У перші 2 роки життя бажано вкрити.
Кіпаріс великоплідний (C. macrocаrpa) — у Каліфорнії, своєму природному ареалі проживання, це вигнуте дерево до 20 м заввишки Молода рослина має пірамідальні контури, але з віком і вітрами вона набуває скульптурно — химерних. Деякі сорти цього виду використовуються в культурі бонсай, а також виведені карликові форми для вирощування як кімнатну рослину. Відрізняється незвичайним світлим, навіть жовтуватим забарвленням хвої. Дуже часто ви можете зустріти це деревце у квітковому магазині, напередодні новорічних свят його охоче купують замість ялиці.
Кіпарис великоплідний (Cupressus macrocarpa) – найбільш пристосований до вирощування у закритих приміщеннях вид. Має особливість легко піддаватися стрижці.
На фото ви бачите стрижений спіраллю кипарис великоплідний

кипарис крупноплідний

 

 

Кипарис плакучий C. funebris – вид, що широко культивується у В’єтнамі, Японії та Китаї. Високі дерева до 15м, мають повислі гілки, звідки й пішла його назва. В азіатській культурі часто висаджується на цвинтарях на знак скорботи. Рослини цього виду світлолюбні, до грунту не вимогливі і добре переносять посуху.

Кипарис лузитанський, або мексиканський (Cupressus lusitanica Mill) — дерево висотою 30-40 м, з широкопірамідальною кроною, з кінцями гілок, що звисають. Кора стовбура червонувато-коричнева, пагони чотиригранні, подовжені, розташовані у різних площинах. Швидкоросла, погано переносить сухість повітря і ґрунту, чутлива до холоду порода. Кращого розвитку досягає на глибоких, добре дренованих, алювіальних, червоноземних ґрунтах.
Кіпарис лузитанський дуже мінливий за багатьма морфологічними ознаками, що визначає велику кількість декоративних форм. Прекрасно виглядають у рядовій та груповій посадках, одиночно, ефектно виділяючись формою крони та забарвленням хвої.

кипарис мексиканський

Маловідомий вид це Кипарис Макнаба (Cupressus macnabiana) — один із найбільш морозостійких видів, здатний витримати морози до -25°С. Він є декоративним деревом висотою від 5 до 15 м, з густою широкопірамідальною кроною, що звисає часом до самої землі. Дуже ароматний (пахне лимоном); застосовується в ландшафтному дизайні при посадці груп кипарисів-крупномірів або як окрема рослина.

кипарис макнаба

 

 

Якщо ви хочете потрапити до райського саду, де переважають величні кипариси, можу дати адресу:
Generalife
Generalife | Realejo-San Matias, 18009 Гранада, Іспанія Сервіс +34 958 22 09 12

Віртуальний тур:

У мене виникає питання: ось чому ми змогли винайти роботів і чому не навчилися уособлювати (надихати) навколишній світ, створюючи такі прекрасні сади зараз. Чому наше містобудування це суцільний бетон і асфальт.
У якому б аспекті не розглядався і засобами яких наук не вивчалося сучасне місто, для людини воно є не лише економічним, політичним чи культурним «центром», а й джерелом здоров’я, життєдіяльності і навіть натхнення.
На завершення хочу додати фразу найбільшої людини мистецтва епохи Відродження Леонардо да Вінчі:
„Природа так про все подбала, що всюди ти знаходиш чого вчитися.“
Варениця Олександр Сергійович
31 січня 2018р.

Часто купують

Розпродаж

Новинки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *