Опубліковано 1 коментар

Фісташка в Україні. Історія,вирощування, перспективи.

Останнім часом на зеленому ринку України саджанці фісташки не залишили байдужими українців. Ажіотаж довкола цієї рослини набув чималого масштабу!

Продаж фісташки на моєму сайті ось за цим посиланням!

https://ekomalina.com.ua/product/reklama-na-2020g-fistashka-nastoyashhaya-morozostojkaya-30pistacia-vera/

То що це-міф чи реальність? Я на правах людини,яка займається вирощуванням фісташкових дерев,спробую розібратись у цьому!

То що це за дерево таке,фісташка? Усім відомий цей екзотичний не повторний смак,а ще ціна, так вона справді вражає! Чим корисна фісташка?

Про корисність фісташок ходять легенди. Про ці горіхи є згадка у Біблії. Це горіх із високим вмістом калію, низьким вмістом натрію, допомагає регулювати баланс рідини в організмі, нормалізує артеріальний тиск. Фісташки є відмінним джерелом білків, містять кальцій, залізо, фосфор, тіамін, цинк, вітамін B6 та вітамін Е. У фісташок невеликий вміст холестерину в порівнянні з іншими горіхами. Вони містять велику кількість клітковини і мають низький вміст насичених жирів, але багато мононенасичених жирів, що призводить до скорочення ризику серцевого нападу. Фісташки також містять антиоксидант, що знижує ризик розвитку таких захворювань, як рак.

Вчені з Університету Торонто виявили, що жменя фісташок, з’їджена разом із продуктами з високим глікемічним індексом (білий хліб, наприклад), знижує рівень цукру та “гормонів голоду” у крові. Таким чином, фісташки регулюють апетит, що є чудовою новиною для діабетиків. Фісташки містять до 90% “хороших” жирів, які знижують рівень холестерину в крові та ризик серцевих захворювань. Вчені з Державного університету Пенсільванії з’ясували, що вживання двох жменьок фісташок на день допомагає знизити рівень холестерину на 9-12%.

Безумовно, фісташка це комерційна культура, яка дуже добре продається у цілому світі! Розглянемо таблицю країн виробників, обсяги виробництва та реалізації кількарічної статистики:

Список провідних країн світу з виробництва фісташки

Країна,Об’єм виробництва(тон, 2015)  Валова вартість виробництва(млн доларів США, 2013)

1. Іран 498 097                                                              7517,4

2. США 231 860                                                             955,1

3.  Туреччина 150 000                                                524,0

4. Китай 74 000                                                             453,8

5. Сирія 57 195                                                             –

6. Греція 10 000                                                           147,6

7. Італія 2 850                                                               7,4

8. Афганістан 2 260                                                     –

9. Австралія 1 792                                                         –

10. Туніс 1 400                                                                 –

11. Узбекистан 700                                                        –

12. В світі  1 029 000

Давайте розглянемо історію фісташки

Передгір’я та низькі гори Центральної Азії є природним ареалом справжньої фісташки. Відмінною рисою цієї породи є те, що вона може успішно рости і плодоносити виключно в посушливих умовах, де інші породи без штучного зрошення виростати  неспроможні.
Значення фісташки велике. З одного боку, це основна  лісо утворююча порода в аридних передгір’ях та низькогір’ях практично на всіх хребтах Центральної Азії, що виконує ґрунтозахисну та водоохоронну роль завдяки потужній кореневій
системі.

Фісташка росте на висоті від 500 до 2200 м-коду над рівнем моря (Ну м). З іншого боку, це цінний “горіхонос”, плоди якого, так звані фісташкові горіхи – висококалорійний дієтичний продукт, що містить у ядрах від 40 до 60% (і більше) жирів, 15-20%
білків, 3-8% цукрів та багато мікроелементів. Найбільш сприятливий
для зростання фісташки висотний пояс розташований на висоті від 800 до 1300 м н.
Завдяки високим смаковим якостям, плоди фісташки на світовому ринку оцінюються у 3-4 рази дорожче за плоди горіха волоського і мигдалю. Як безпосередньо у сирому вигляді, так і після різної переробки, вони використовуються в кондитерській
промисловості, при виробництві вищих сортів ковбас, а також дієтичних продуктів.

Смола фісташки, звана фісташковим терпентином, відрізняється високими технічними властивостями та придатна для виготовлення високоякісних лаків, що широко використовуються в літакобудуванні.
Фісташку недаремно називають деревом-комбінатом, тому що всі її частини
(Деревина, листя, плоди, смола) можуть бути використані людьми для своїх потреб. У країнах Середньоземноморського басейну (Іран, Туреччина, Сирія та ін.) Фісташку називають «зеленим золотом» або «золотим деревом» через високі доходи, які вона приносить. Причому, у цих країнах, основну продукцію отримують не з дикорослих заростей, а з садових плантацій. Ці країни мають тисячолітню історію обробітку фісташки в садах, яка є основним джерелом існування та добробуту населення, особливо у південних провінціях.
Перші дослідники рослинності Середню Азію ще у 18 столітті називали середньоазіатські гори «країною фісташки». Тут вона сягала з півночі на південь до 800 км, зі сходу на захід до 1300 км. За припущеннями деяких учених у кам’яному віці (більше 10 000 років тому) фісташники в Середній Азії, займали понад 2 млн га, хоча в сучасну епоху площа фісташників, на жаль, часом через нерозумну діяльність людини (рубка, випас худоби та ін) не перевищує 300 тис. га. Тільки за кілька минулих
десятиліть в Узбекистані площа природних чагарників фісташки скоротилися з 70 тис. га до 30 тис. га. Нагадуванням про широке поширення фісташки на території нашої
Республіки свідчать багато збережених до нашого часу географічні назви: Пісталі-Тау, Пісталі-Мазар, Пісталі-Сай та інші, де нині збереглися лише невеликі «острівці»
дикоросла фісташка і те, в основному, у важкодоступних місцях.

Hands of a farmer picking pistachios of Bronte,Sicily, during harvest season

Вже кілька століть тому влада розвинених країн з супутнім кліматом для вирощування цього дерева зрозуміла велику вигоду та перспективу!

Фісташки – довгожителі. Ці дерева можуть жити до 400 років, інколи ж і більше. Тому дерево росте повільно і поступово вступає в пору плодоношення.

Зараз створення фісташкових плантацій на сортовій основі – це довгострокове
та надійне вкладення капіталу. Фісташковий сад почне плодоносити
через 6-8 років після закладки шляхом посіву насіння або посадки сіянців, якщо
рослини прищепити високоврожайними сортами. Середня врожайність щепленого деревця фісташки, залежно від віку, може становити від 0,5 до 3 кг.
У 20–25-ти літньому віці максимальний урожай із одного дерева
складає 6-8 кг. Вже з одного 50 річного дерева можна отримати прибутку в 300 доларів! Про це говорять наші колеги з Туреччини!

Чому фісташки такі дорогі?
Дорожнеча, звичайно, поняття відносне: комусь 300-400 гривень за кілограм смажених солоних фісташок може здатися справжньою дрібницею. Але об’єктивно ці горішки коштують у кілька разів дорожче за м’ясо. Тож розібратися у питанні варто.

Почнемо з обов’язкового застереження – фісташки не горіхи. У ботанічному значенні слова цей плід — кістянка. Адже те, що ми називаємо горіхом – кісточка, або внутрішньоплідник. Однак у кулінарії та у побуті за традицією горіхами називають будь-які плоди, що складаються зі шкаралупи та їстівного ядра. Тож називатимемо фісташки горіхами.
Чому фісташки так називаються
Фісташками називають не тільки плоди, але й саму рослину – дерево чи кущ. Назва співзвучна в багатьох мовах, тому що вона поширилася світом з Персії разом з самим горіхом. Там фісташка називається “pistak” (або “pista”). Тому латиною плід називається pistacium, грецькою pistakion, італійською pistacchio, французькою pistache та ін. Турки видозмінили першу букву і називають фісташку fystyk.
Рід фісташок налічує близько 20 видів, і далеко не всі плоди їстівні. Найчастіше ми вживаємо горіхи Фісташки справжньої, або Фісташкового дерева (лат. Pistácia véra).

Де ростуть фісташки
Сьогодні основним виробником та постачальником фісташок у світі є США, друге місце посідає Іран, а третє – Туреччина. Також фісташки вирощують у Греції, Іспанії, Італії, Ізраїлі, Китаї та ін. Взагалі фісташка може жити і плодоносити тільки в районах із тривалим спекотним літом, коли температура повітря часто піднімається вище 40 ° C, а вологість падає до 10 %. Поверхня ґрунту при цьому нагрівається вище 70 °C, і в ній зовсім не залишається доступною рослинам вологи. При цьому фісташка може переносити морози, тому в дикому вигляді зустрічається на схилах гір Середньої Азії та в Криму, де іноді трапляються заморозки.Так, на ринку саджанців України місце лідерів займає Узбецька фісташка, яка найбільш морозостійка – клімат Узбекистану доволі змінний – температура у високогір’ї у ночі може опускатись й до -17 градусів.

Чому фісташки дорогі
Ціна товару складається з десятків факторів: його затребуваності у споживачів, кількості на ринку, внутрішніх домовленостей виробників, умов транспортування та зберігання, умов вирощування та обробки тощо. Фісташка – смачний, корисний і популярний продукт, який може рости далеко не скрізь , так що вже зрозуміло, що коштувати відносно дешево він може тільки для мешканців країн-виробників, та й то не факт . Окремо слід згадати про труднощі процесу вирощування, збирання врожаю, обробки та транспортування.

Збір фісташок теж трудомісткий процес. Довгий час це відбувалося лише вручну — плоди знімали з дерева, відокремлювали від листя, просушували, сортували, солили та обсмажували. Наразі процес механізували, але не скрізь і не всі етапи. Навіть у найбільш технологічно просунутих США та Греції. Справа в тому, що розкол горіха – знаменита “усмішка фісташки” – це природний процес, який відбувається прямо на дереві. Придатні для харчування фісташки повинні «посміхатися» дуже широко. Горіхи, що не розкололися, теж можна їсти, але небагато – у них ще занадто багато ефірних олій, небезпечних для людини у великій кількості. Оцінити готовність горіхів, відсоткове співвідношення «усміхнених» та «похмурих» плодів можуть лише люди.

 

Обробка фісташок – окрема історія. Окрім згаданого вже просушування, більшість фісташок солять і смажать. Насамперед це роблять для того, щоб продовжити термін зберігання горіхів, а не порадувати любителів пива яскравим смаком. Справа в тому, що сирі плоди фісташки часто вражає цвіль, продуктом життєдіяльності якої є токсини та канцерогени. Для більшої безпеки залишають і шкаралупу.
Зрештою, зберігання та транспортування фісташок теж мають свої нюанси. Через високий вміст жиру та низький вміст води горіхи схильні до самонагрівання та самозаймання. Отже, неправильно упаковані фісташки можуть призвести до пожежі на контейнеровозі.

Якби вас запитали: «Чи можна виростити в Україні фісташку у промислових масштабах?», ви, напевно, з упевненістю сказали б, що ні! Або, як мінімум,замислилися б. А фермер з Одеської області не лише повірив у можливість отримувати чудовий урожай фісташок у нашій кліматичній зоні, а й заклав перший в Україні фісташковий сад у 1,5 га.

в Узбекистані протягом останніх 20 років активно розвивають виробництво фісташок. Тому основну, фундаментальну інформацію фермер дізнався, вивчаючи досвід колег з краю гірських вершин: кількість тепла, необхідне для дозрівання горіха, сорти, що вирощуються в Узбекистані, розмір плода, його теоретична врожайність, термін масової віддачі врожаю, окупність, догляд за рослиною тощо.

Масова віддача врожаю горіха узбецьких сортів починається на 10-12-й рік, і це дуже хороші показники. (Привиті саджанці плодоносять значно швидше сіянців.) Наприклад, сад, закладений сортами фісташок із Казахстану, на нормальну продуктивність виходить на 15-17-й рік, а таджицькі сорти активно плодоносять на 18-20-й рік. Як то кажуть, «перспективний бізнес для онуків».
Плоди сортових фісташок із Казахстану та Узбекистану використовуються тільки в технічних цілях, як сировина. Для нового ринку ці сорти не підходять.
Усі улюблені «снеки» виробляють з каліфорнійських, іранських, іспанських та грецьких сортів. Але, на жаль, ці рослини не можуть у нас зростати, тому що не витримують негативних температур. За мінімальних мінусових показників – 8, – 10 вони вимерзають, і дерево гине.За словами фермера, сіянці, які були висаджені в полі, при посадці поливалися лише двічі. Вони надані самі і перебувають у повному самозабезпеченні. Без поливу, без добрив та без хімії. «Таким чином, я стимулюю розвиток кореневої системи, – каже Андрій. – Фісташка славиться потужною стрижневою кореневою системою, яка може йти до 15 метрів у глибину та самостійно добувати собі воду.

Доглядати дерева теж доведеться. Після щеплення необхідно видаляти поросль, яка утворюється біля кореня, і формувати крону. Крона формується у вигляді чаші, на зразок персика. Потрібно буде звільняти середину дерева від гілок і витягати краї. «На даний момент я замульчував ствол соломою в радіусі 60-70 см., щоб зберегти вологу і не дати бур’янам заглушити ніжне маленьке рослина. Через рік удобрюватиму дерева органічними добривами», – ділиться фермер.

Фісташки – дводомні рослини, тому для успішного запилення потрібна хоча б одна чоловіча рослина на 8 жіночих дерев при схемі посадки 6х6 м. На одному гектарі розміщується близько 280 дерев. Нажаль визначити стать сіянця до 12 річного віку практично неможливо, тому і я, і інші продавці рекомендують купувати по 2-3 саджанці(сіянці).Фісташки цвітуть у березні-квітні протягом одного тижня, а збирання врожаю відбувається у серпні та до 20 вересня.Висота дорослого дерева сягає 6 метрів з розлогою кроною до 5 м.

Для вирощування фісташок придатні різні типи ґрунтів, проте вони найбільш продуктивні на піщаних ґрунтах або пухких ґрунтах із домішкою щебеню або гальки при рН 6-8. Фісташки не виносять застою води, тому для них непридатні глинисті ґрунти. Привиті дерева починають плодоносити у невеликих кількостях на 4-5 рік після посадки, значно збільшуючи врожайність на 6-7 рік та досягаючи врожайності 2,5-3 т/га після 8-10 років. Початок плодоношення сіянців з 13 року.

Одного разу я бачив 13 річні дерева фісташки в Україні, це були сіянці.Плодів ще не було,морозостійкість дерев добра,їх не вкривають на зиму.Більше порівняти не маю з чим, бо популярність дерево здобуло тільки кілька років тому, можливо це теж емоційно і експерементально та недовготривало. Це з’ясує час. Єдине що хочу додати від себе – вирощування фісташки з насіння це надзвичайно важкий процес,який не підвладний аматорам! Тому рекомендую не витрачати свого часу на пророщування дефіцитного насіння а придбати готові саджанці, а ще краще щоб вони були привитими! Нажаль, таких пропозицій дуже мало, але це теж справа часу! Чи має фісташка перспективи в Україні? Не знаю, але якщо брати до уваги модифіковані сорти,клімат окремих регіонів України  та глобальне потепління,чому ж ні,хоча про великі масштаби прийдеться мріяти не одне десятиліття!

Придбати фісташку на моєму сайті можна за цим посиланням

https://ekomalina.com.ua/product/reklama-na-2020g-fistashka-nastoyashhaya-morozostojkaya-30pistacia-vera/

29 грудня 2022 року.

Стаття авторська, заборонено для копіювання!

 

Часто купують

Розпродаж

Новинки

1 коментар до “Фісташка в Україні. Історія,вирощування, перспективи.

  1. У Центральному республіканському ботанічному саду України (тепер Національний ботанічний сад) вирощували фісташку, принаймі, з другої половини 40-х років ХХ століття. Вихідний матеріал був зібраний у Бадхизі. У Києві були виділені кілька форм, кращі пропонувались до вирощування – і це у 50-ті роки.
    Частина фісташок дожила до 80…90-х років. Одне із останніх дерев було зрубане бо… заважало розвертатись автотранспорту при будівництві гаража.
    ….
    Фісташка успішно росте на 50° північної широти. Потрібна цілеспрямована інтродукція вихідного матеріалу та селекційна робота. Морозо- і зимо-стійкість частини сіянців повна(!). Питання до величини горішків у наших північних умовах (50° північної широти!) і до розтріскування горішків. Пізній вступ у плодоношення. Надзвичайно погано переносить пересадку. Про грунти… – дуже точно сказано у статті Олександра Варениці. І … ЛЮДИ – це дефіцит.
    В.Б.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *